top of page

Шкільна бібліотека – центр інформації  і популяризації книги, надійний  помічник учителів у навчанні та вихованні  учнів.

«З книги починається самовиховання, індивідуальне духовне життя».             

                                                                       В.О. Сухомлинський

"Читаємо. Думаємо. Діємо" - девіз життя шкільної бібліотеки

Москаленківського НВК

Проблема, над якої працює бібліотека у 2019-2020 н.р.:

«Формування читацької компетентності учнів через впровадження у діяльність шкільної бібліотеки сучасних освітніх технологій».

Бiблiотека Москаленківського НВК  основною метою має забезпечення iнформацiєю навчально-виховного процесу. Діяльність шкільної бібліотеки  спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, а також на забезпечення різноманітного змісту навчального процесу, всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом пропаганди педагогічної літератури та інформації про неї. Особлива увага  приділяється широкій популяризації української літератури, літератури з питань освіти, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови, національно-культурних і духовних надбань нашого народу.

Основні напрямки роботи

 бібліотеки:

1.    Реалізація державної політики в галузі загальної освіти, розвитку та удосконалення навчально-виховного процесу.

2.    Виховання в учнів культури та шанобливого ставлення до книги, як головного джерела знань.

3.    Виховання в учнів інформаційної культури, вміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом.

4.    Забезпечення росту професійної компетентності педагогічних працівників, озброєння їх знаннями сутності сучасних освітніх та виховних технологій.

5.    Сприяння різними формами та методами бібліотечної роботи самоосвіті учнів та вчителів, формування навичок свідомого, осмисленого добору інформаційних джерел,  систематизації та оцінки інформації. 

6.    Задоволення потреб учнів, пов’язаних з розвитком інтересу до свідомого вибору професії.

7.    Використання інноваційних технологій та методів проектної діяльності у роботі бібліотеки.

 У своїй роботі бібліотека керується:

Законом України  «Про освіту»

Закон ом України «Про бібліотеку та бібліотечну справу»

Положенням про бібліотеку середнього загально-освітнього закладу

Концепцією «Про національно-патріотичне виховання дітей та молоді»

Напрями роботи:

1. Робота з читачами щодо формування і задоволення їх читацьких потреб.

Вивчення та аналіз читацьких інтересів та читацьких формулярів - один з основних методів бібліотекаря, що спонукає до більш відповідального, уважного та системного підходу в обслуговуванні читачів, а також до пошуку формування духовного спілкування юних читачів та їхніх наставників – педагогів і вихователів.

У зв’язку з цим постійно проводиться аналіз читацьких формулярів – індивідуальний, тематичний, груповий тощо.

У рамках тижня дитячої книги та наприкінці навчального року проводиться захист читацьких формулярів у межах читацьких груп, а також конкурс на кращий читацький формуляр.

Учням початкової школи пропонується анкетування «Моя улюблена книга», а учням 5-9 класів – «Компас в книжковому морі». Для заохочення учнів до читання щорічно проводимо читацьку конференцію «Мій друг книга». Цікавими є заходи: ток-шоу  «Сучасний учень і культура читання», бібліотечний квест «Ключ від бібліотеки», літературне лото «Вгадай героя», ділова гра «Я працюю перекладачем», брейн-ринг «Розумники і розумниці», літературна гра «Мандрівка в чудовий світ казок». По ходу надходження нової літератури традиційно проводяться рекомендаційні та рекламні бесіди про нові книги.

Не менш значимим в інформаційній роботі є Тиждень дитячої книги. Це загальношкільне свято, яке традиційно розпочинається тематичною лінійкою «Книга кличе на гостину, бо у неї іменини». В рамках тижня відбуваються цікаві заходи: година книголюба «Книжковий вернісаж», конкурсно-розважальна програма «Царство книг – це так прекрасно», подорож-змагання до цікавого світу читання, година спілкування «Поетична палітра» (презентація власних віршів), презентація проекту «Книга майбутнього».

2. Індивідуальна робота з читачами.

Під час обслуговування читачів на абонементів постійно проводяться рекомендаційні бесіди з учнями під час видачі книг та бесіди про прочитану книгу, консультації під час вибору учнями книг.

3. Робота з фондом навчальної літератури та художньої літератури.

В шкільній бібліотеці проводиться певна робота з поповнення бібліотечних фондів як за бюджетними, так і позабюджетними джерелами фінансування, тобто спонсорської допомоги шляхом проведення акції „Подаруй книгу шкільній бібліотеці!”.

Проведена в жовтні 2019 року інвентаризація бібліотечного фонду шкільних підручників показала, що забезпеченість підручниками по школі складає 92 %.

Бібліотечний фонд складає 9979 примірників підручників та книг з художнього фонду, який налічує різноманітну літературу. Це і довідковий фонд; наявність художньої програмної літератури, з позакласного читання, галузевої, дитячої літератури.

Аналіз основних показників роботи бібліотеки за 2019-2020 навчальний рік свідчить про відповідність діяльності бібліотеки запланованому змісту роботи. Так, протягом І семестру навчального року до бібліотеки було записано 138 читачів, з них:  110 учнів 2-11 класів, 20 вчителів та 8 – працівників НВК. Показники середньої денної відвідуваності – 13 читачів та прочитуваності – 17 одиниць книжкового фонду.

5. Взаємодія шкільної бібліотеки з педпрацівниками.

Інформаційна робота серед педагогічного колективу включає  виступи на педрадах та методичних об’єднаннях з інформаційними оглядами на допомогу вчителю та обладнання виставок «Педагогічні новинки», «На допомогу класному керівнику», «Знайомтеся, нова книга», «На допомогу вчителю-предметнику».

Бібліотека здійснює також інформаційне забезпечення методичної проблеми, над вирішенням якої працює педагогічний колектив НВК. Це передусім  рекомендаційні списки літератури з даної теми, тематична поличка „ Духовно-моральні цінності».

Активну участь здійснює бібліотека у проведенні предметних тижнів. Готуючись до них, організовуються книжкові виставки, тематичні та бібліографічні огляди літератури, проводяться презентації книг тощо.

6. Масова робота з популяризації літератури.

Значне місце в роботі бібліотеки щодо збереження навчальної книги відводиться  проведенню масових заходів, використовуються нетрадиційні форми масової роботи. Значення їх полягає в тому, що вони сприяють неформальному спілкуванню дітей у вільний від навчання час, дозволяють оперативно враховувати їх пізнавальні і читацькі інтереси, формують стосунки співробітництва бібліотекаря і читача.

Різноманітність цих форм, їх новизна, незвичайність викликають у дітей бажання виявити свою особливість, знання, начитаність, кмітливість, фантазію, розкривають творчі нахили і здібності.

Використання активних форм популяризації літератури дає позитивні результати. У школярів сформувався стійкій інтерес до книги, глибокі теоретичні знання і практичні навички роботи з нею, закладено міцні основи культури читання; вони ширше прилучаються до популяризації української літератури, історії та культури українського народу, стають духовно багатшими.

Ефективними технологіями в роботі з читачами є презентації книг місцевих авторів. Проводяться „Літературні кругозори”, пізнавальні ігри „Лото-ерудит”, „Чи знаєте ви книгу?”, „Чарівна регата”, „Щасливий випадок”, експрес-подорож „Компас у книжковому морі”, олімпіади літературних ерудитів, літературний марафон „Ерудити біля книжкової полиці”, конкурси „Чомучок”, ігри-змагання „Про все на світі”, тематичні дискусії „Книга в твоїх руках”, „Про книгу і бібліотеку”, години спілкування з поезією, музикою, мистецтвом, літературні вікторини, квести тощо.

Систематично, у процесі надходження нової літератури, поповнюються постійно діючі книжкові виставки: „Моя Україна: подорож в історію»”, „І днів, і верств особливий відлік”, „Вічний біль Чорнобиля»”, «Вічне слово Кобзаря», «Літературні здобутки Черкащини», «Усна творчість народу мого», «Світ професій навколо нас», «Наші захоплення». Отримуючи нову літературу, бібліотекар  організовує відкриті перегляди літератури та періодики „Зупинися на хвилинку – подивися на новинки». На бібліотечно-бібліографічних уроках діти вчаться користуватися книгою і опановують навички спілкування. Проводяться бесіди з таких тем: „Виникнення писемності”, „Культура поведінки читача”, „Книги – морська глибина”, «Від читання книг – до читання медіа текстів», «Твої перші енциклопедії», «Відгук – усвідомлена думка про книгу», «Гігієна читання».

До святкових дат та урочистих подій організовуються протягом навчального року виставки, наприклад: „Україна – історія незалежності”, „Книга, обпалена війною”,  „Я – особистість”, «За здоровий спосіб життя», «Вони були першими» (до дня Космонавтики).

Є багато форм і методів виховання культурної людини, прищеплення любові до книги і одним із них – прищеплення школярам навичок бібліотечно-бібліографічної грамотності.

Навчально-тематичні плани для учнів 1-4-х, 5-9-х та 10-11-х класів, складені у бібліотеці, допомагають проводити заняття з виховання культури читання школярів.

Вчителі – предметники, вихователі включають теми до своїх планів роботи. Для проведення бібліотечних занять використовуються уроки позакласного читання та години, відведені для позакласної роботи.

У популяризації основ бібліотечно-бібліографічних знань використовуються найрізноманітніші методи: бесіди, лекції, практичні заняття, повідомлення учнів, різні види змагань, конкурсів.

Особливо складно прищеплювати школярам навички користування довідковою літературою. Тому вчителі-предметники активно сприяють формуванню цих навичок: завдання з будь-якого предмета подаються так, що учні змушені звертатися до словників і довідників. Пробудженню інтересу до довідкової та науково-популярної літератури сприяють використання таких форм позакласної роботи, як олімпіади, тематичні вечори, участь у „Турнірі кмітливих”, грі „Поле чудес”. Кожне заняття з основ бібліографії закінчується домашнім завданням.

7. Інформаційна та довідково-бібліографічна робота.

Бібліотека готує різноманітні бібліографічні довідки. Багато довідок носять фактичний та тематичний характер, наприклад: „Сучасний стан екології та екологічної катастрофи”, про видатних діячів історії України – Михайла Грушевського, Богдана Хмельницького, Івана Мазепу. Важливим показником рівня виховної роботи в Москаленківському НВК є стан збереження навчальної книги. Тому пріоритетним напрямком діяльності бібліотеки та педагогічного колективу є формування в учнів дбайливого ставлення до підручників та навчальної книги.

Бібліотека щорічно проводить шкільний конкурс „Живи, книго!” з учнівським та педагогічним колективами НВК. У ході конкурсу проводяться рейди-перевірки стану підручників, бесіди, масові заходи, презентації книг, бібліотечні уроки.

У шкільній бібліотеці, в класах на виховних годинах  проводяться бесіди: „Чи знаєш ти для чого складається фонд підручників?”, „Як створюється підручник, книжка?”, „Хто випускає зошити, карти, атласи?” та інші. Яскраво, естетично оформлено загальношкільний стенд „Живи, книго!”, книжкові виставки „Книга дякує”, „Книга скаржиться”, „Такою мене зробили діти”, „Такими ми стали, коли в надійні руки потрапили”. Вони закликають учнів ставитися до книжки, як до друга, наставника, вчителя, допомагають виховувати у них любов і повагу до тих, хто створює духовне багатство.

Неабияка увага приділяється організації книжкових постів, постів бережливих, командири яких входять до складу бібліотечного активу. Члени книжкового поста регулярно перевіряють у своїх однокласників стан збереження підручників, звітують на засіданнях бібліотечного активу, ради. Працює „Книжкова лікарня”, де учні здійснюють (разом з активом бібліотеки) дрібний ремонт книг як на уроках праці, так і в позаурочний час - дарують книгам „друге життя”.

Так, в рамках конкурсу „Живи, книго!”, учнями було відремонтовано 115 книг зі шкільної бібліотеки.

8. Робота з активом бібліотеки.

До складу бібліотечного активу входять 6 осіб. Учні – активісти допомагають в такій  бібліотечній роботі, як технічна обробка літератури, ремонт книг, знепилювання фонду, робота з боржниками, допомога при видачі підручників, обробка нової літератури, що надійшла до бібліотеки, штемпелювання літератури та нових підручників, розстановка книг, допомога в проведенні бібліотечних уроків.

9. Робота з батьками.

Створено виставку книг «Декілька порад батькам» та стенд «На допомогу батькам». Постійно проводяться  консультації для батьків із питання керівництва читанням учнів. Проведено інформування батьків про забезпеченість підручниками учнів. Постійно проводяться бесіди з батьками про збереження навчальної літератури  їхніми дітьми.

Співпраця бібліотекаря з батьківською громадськістю є важливим фактором, який впливає на результативність роботи шкільної бібліотеки в популяризації бібліотечно-бібліографічних знань школярів, формування їх бібліотечної грамотності і культури, розвиток читацьких інтересів. Основою роботи шкільного бібліотекаря з батьками юних читачів є вивчення ролі сім’ї в читанні дітей. З цією метою запрошуємо батьків відвідувати бібліотеку, ведемо бесіди про дитяче читання, його особливості, даємо конкретні поради щодо керівництва читанням, організації домашньої бібліотеки, її можливостей в підвищенні читацької культури школярів.

Таким чином, зміст роботи бібліотеки Москаленківського НВК  спрямований на формування духовного світу дитини і сприяння гармонійному розвитку особистості, яка здатна бути спадкоємцем і продовжувачем прогресивних національних традицій.

bottom of page